30 października 2013

Wędkarska rejestracja połowów. Czy warto?

rejestracja-polowow-szwaderki

W tym roku zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dobrowolnego rejestru połowów wędkarskich. Jest to działanie mające na celu udoskonalanie prowadzonej przez nas gospodarki poprzez zbieranie informacji od Was - wędkarzy, którzy są ważnym ogniwem w gospodarowaniu na naszych wodach.

Jako podmiot uprawniony do rybactwa na danych wodach, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybacko-wędkarskiej nie tylko przepisami, ale i poczuciem odpowiedzialności i dbałością o dobrostan środowiska. Racjonalna gospodarka polega na wykorzystaniu produkcyjnych możliwości wód, zgodnie z operatem rybackim, w sposób nie naruszający interesów uprawnionych do korzystania z wód w tym samym dorzeczu oraz z zachowaniem zasobów ryb w równowadze biologicznej. Wyróżnia się trzy zasadnicze typy gospodarowania: ukierunkowane na rybactwo, wędkarstwo lub gospodarkę rybacko-wędkarską. Uwzględniając wspomniane założenia, ilość wędkarzy odwiedzających nasze urokliwe łowiska oraz chociażby typy jezior i walory turystyczne, na naszych wodach prowadzimy gospodarkę rybacko-wędkarską.  Jednakże ostatnie nasze obserwacje i poprawiające się relacje z wędkarzami skłaniają nas aby w przyszłości niektóre zbiorniki oddać wyłącznie do Waszej dyspozycji, zarybiając je zgodnie z Waszymi potrzebami.

Amatorskich użytkowników dzierżawionych przez nas wód jest parę tysięcy. Można sobie tylko wyobrażać jak dużo ryb poławiacie, jakie są to gatunki czy jaka jest skuteczność połowów na danych akwenach. Do tej pory nie była prowadzona rejestracja połowów, jednak oczywiście braliśmy pod uwagę działalność wędkarską szacunkowo wyliczając odłowy. Metoda ta obarczona jest mniejszym lub większym błędem co właśnie chcemy wyeliminować.

Prosimy Was o rzetelne podejście do sprawy i włączenie się do wspólnej gospodarki podając nam szczegółowe dane swoich połowów. Ich rejestracja przełoży się bezpośrednio na zarybienia. Nabyta wiedza pozwoli nam na określenie odpowiednich dawek, sortymentów oraz gatunków materiału zarybieniowego dla każdego zbiornika. Biorąc pod uwagę aspekty wędkarskie, rybackie oraz środowiskowe, będzie łatwiej otrzymać zadowalające nas wszystkich wyniki w postaci zwiększającego się pogłowia ryb.

Blankiety z tabelką rejestru połowów są dołączane do każdego wykupionego zezwolenia w formie papierowej lub przesyłany mailem link do wersji elektronicznej przy zakupie e-zezwolenia. Rejestr połowów można też sciągnąć ze strony: http://szwaderki.pl/regulamin-wedkowania.html.

Jeżeli nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter, gdzie podajemy najświeższe informacje na temat stanu naszych wód, zarybień, wydarzeń itp. oraz wysyłamy zaproszenia na spotkaniach przy okazji zarybień w celu wymiany poglądów i informacji.

Kategoria: Aktualności Tagi: wędkarstwo