Region

Widok lotniczy na region wokół SzwaderekSzwaderki położone są w najczystszym i najbardziej urokliwym zakątku naszego regionu  południowej części Pojezierza Olsztyńskiego.  Rejon Szwaderek to przede wszystkim natura i przyroda: mnogość różnorodnych lasów, czyste powietrze sprzyjające spacerom, liczne doliny rzek, malownicze jeziora.  Tu jest piękne o każdej porze roku – przyjedź i przekonaj się sam!

Krajobraz wokół Szwaderek został ukształtowany przez lodowiec. Teren jest bogaty w pagórki i doliny. Również rzeki i jeziora są pochodzenia polodowcowego, stąd duża różnorodność ich kształtów i ułożenia. Całości dopełniają liczne bory, które zajmują więcej niż połowę obszaru. Spacerujące po tutejszych lasach z pewnością docenisz ich walory klimatyczno–uzdrowiskowe.

Wśród zwierząt ptaki stanowią jedną z najbardziej różnorodnych i dominujących gromad występujących na terenie Pojezierza Olsztyńskiego. Występują i gniazdują tutaj m.in. czapla siwa, kormoran, kaczki, gągoły, perkozy, mewy, rybitwy... a także gatunki zagrożone w skali światowej: orzeł bielik, derkacz, bąk, rybołów, puchacz, zimorodek. W lasach występuje także dzika zwierzyna jak sarna, jeleń, dzik, borsuk, zając, lis, wiewiórka, piżmak, wydra, bobry. No i oczywiście ryby – mnogość i różnorodność ryb w licznych jeziorach, oczkach leśnych i rzekach.

W okolicy wypoczywają wędkarze, kajakarze, rowerzyści, narciarze biegowi oraz wszyscy, który lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, w zaciszu, z dala od miejskiego zgiełku. Szwaderki to nie tylko ryby, ale miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie. Zapraszamy!