22 kwietnia 2018

Rozród szczupaka 2018

img-0814m

Zaraz po zarybieniu sieją i sielawą w naszej wylęgarni przyszła pora na rozród szczupaka.

W przypadku tego gatunku ikrę pozyskuje się zarówno od tarlaków zgromadzonych na stawach Gospodarstwa, jak i od ryb odłowionych z jezior. W tym drugim wypadku rybacy odławiają (oczywiście na podstawie stosownych decyzji i zgodnie z operatami rybackimi) z jezior tarlaki szczupaka, od których pozyskują ikrę do inkubacji.

Następnie przez okres kilkunastu dni, pod czujnym okiem ichtiologów odbywa się proces wylęgania i wychowu małych szczupaków. Esox Lucius (łacińska nazwa szczupaka) w wylęgarni przechodzi m. in. okres tzw. resorbcji woreczka żółtkowego (w tym czasie zaczepia się do "firanek" które można zobaczyć na zdjęciach). Po tym okresie szczupaki po raz pierwszy mogą „zaczerpnąć” powietrza ponad powierzchnią wody – tym samym napełniając swój pęcherz pławny. Mając powietrze w pęcherzu zyskują zdolność utrzymywania się w toni wody… a tym samym pływania. W tym momencie wylęgi szczupaka stają się gotowe do zarybień.

Szczupaki opuszczą naszą wylęgarnię w pod koniec kwietnia i w maju, wtedy też trafią do większości jezior Gospodarstwa, a w tym jeziora Łańskiego, Plusznego, Maróz, Dłużek, Mielno, Kownatki, Kiernoz Wielki, Zawady, Jełguń, Umińskie i innych mniejszych jezior linowo-szczupakowych.

Praca naszych rybaków i ichtiologów odgrywa bardzo istotną rolę w działaniu ekosystemów jeziorowych. Jest to odpowiednie dopełnienie tarła naturalnego, które w tym roku z powodu letnich temperatur (które w połowie kwietnia dochodziły nawet do 22 *C) w jeziorach linowo-szczupakowych ma się już ku końcowi, natomiast w głębokich jeziorach sielawowych np. Łańskie czy Pluszne tarło jest w pełni.

Tagi: wylęg, wylęgarnia, zarybienie