17 listopada 2016

Podsumowanie VI szwaderkowej wspólnej akcji zarybieniowej

imgp8610

W sobotę 12 listopada 2016 roku odbyła się kolejna Szwaderkowa Wspólna Akcja Zarybieniowa. Tym razem spotkaliśmy się nad jeziorem Świętym, aby wpuścić do niego szczupaki (narybek jesienny – 35kg), węgorze (narybek – 1000 sztuk), sieje (narybek jesienny – 2000 sztuk) i pstrągi potokowe (narybek jesienny 1000 sztuk).

Te ostatnie trafiły do rzeki Marózki powyżej jeziora Świętego, ale jak wiadomo pstrąg potokowy jest gatunkiem, który w swoim cyklu życiowym może zasiedlać rzekę (nazwany jest wtedy pstrągiem potokowym) lub jezioro (troć jeziorowa). Zależne jest to między innymi od dostępności pokarmu i innych warunków środowiskowych. Pstrąg i troć nie są odrębnymi gatunkami lecz tylko formami jednego gatunku różniącymi się od siebie pewnymi cechami zewnętrznymi. Obie formy w młodocianym stadium życia zasiedlają rzeki, z tego powodu należy materiał zarybieniowy wypuścić do rzeki, a zasada zarybienia jest taka, że rozprowadza się ryby po jak najdłuższym odcinku rzeki. Dlatego też „potokowce” wypuściliśmy w trzech różnych miejscach na odcinku rzeki Marózki pomiędzy Pawlikiem, a Świętym.

Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze, była to dobra okazja aby omówić sprawy związane z wędkarstwem na wodach Szwaderek. Główny wniosek jest taki, że forma łowisk specjalnych przypadła do gustu sporej grupie wędkarzy. Cieszy nas, że udaje nam się wspólnie wypracowywać lepsze modele gospodarowania na wodach. Dlatego też od roku 2017 zamierzamy dodać kilka nowych łowisk specjalnych (szczegóły wkrótce – poinformuję mailowo wszystkich subskrybentów o publikacji nowego regulaminu wędkowania).

Spotkanie umiliły nam wędzone pstrągi, świeże pieczywo i ciepła herbata…

Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom i już zapraszam na kolejne akcje zarybieniowe.

Tomasz Tymoszczuk

Kategoria: Relacje Tagi: wędkarstwo, zarybienie