8 czerwca 2016

Zarybienia wiosenne 2016

wiosenne-zarybienia-2016-szwaderki

Niedawno zakończyliśmy zarybienia wiosenne 2016. Cały cykl zarybieniowy rozpoczął się dużo wcześniej, od ikry sielawy, z której po 6-miesięcznym okresie inkubacji w wylęgarni Szwaderki, od listopada 2015 r. zaczęły wylęgać się małe sielawy.

Łącznie na początku kwietnia do jezior sielawowych zostało wypuszczonych około 17 milionów wylęgu żerującego sielawy, z którego po 2 latach przeżyje niestety tylko 2 promile. Tak to już jest w przyrodzie.

Po sielawie następnym zarybianym gatunkiem był szczupak, którym szczególnie interesują się wędkarze. Łącznie na wszystkie szwaderkowskie jeziora wypuścilismy ponad 2 miliony szt. wylęgu żerującego szczupaka. Trafił on do 80 jezior, w tym m. in. do jez. Łańskie, Pluszne, Gim, Dłużek, Kownatki, Mielno, Maróz, Święte, Pawlik, Borówko, Bujaki.

W maju po miesięcznym podchowie w specjalnych sadzach, przeprowadziliśmy zarybienie narybkiem siei. Metoda podchowu siei polega na tym, że plankton do sadzów wabi się sztucznym  światłem, a małe sieje żerują w nocy. Jest to innowacyjna metoda podchowu opracowana w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, a wdrożona do praktyki przez ichtiologów ze Szwaderek. Podchowanej siei, która jest atrakcyjnym gatunkiem wędkarskim (szczególnie zimą) wypuszczono do wytypowanych jezior siejowych 250 tys. szt. Były to m. in. Łańskie, Pluszne, Gim, Dłużek, Maróz, Mielno, Gąsiorowo.

Dodatkowo 19 maja przeprowadziliśmy dużą akcję zarybieniową narybkiem jednorocznym siei o średniej wadze jednostkowej około 40 gram - takiej siejki wypuściliśmy około 560kg.  Podobną rybą będziemy jeszcze kontynuować zarybienia w czerwcu.

Na początku maja do rzek: Marózki i Łyny wypuściliśmy 10 tysięcy narybku pstrąga potokowego i to również z myślą o wędkarzach - pstrągowcach. Taka duża rybka jest już szybka i nie tak łatwo da się dogonić okoniom w związku z tym efekt takiego zarybienia jest bardziej skuteczny.

23 maja zarybialiśmy jeziora sandaczowe narybkiem letnim tego gatunku w ilości 100 tysięcy szt.  Trafił on do jezior: Niskie, Wysokie, Staw, Omulew, Sorąg i Jemiołowo. Pierwszych wyników wędkarskich tego zarybienia można spodziewać się za cztery lata.

Wszystkim wędkarzom życzymy udanego sezonu 2016 i zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z zarybień.

Kategoria: Relacje Tagi: wędkarstwo, zarybienie