18 października 2014

Podsumowanie III szwaderkowej wspólnej akcji zarybieniowej

akcja-zarybieniowa-2014-szwaderki

Za nami III spotkanie z wędkarzami podczas wspólnej akcji zarybieniowej.

Sobotnie spotkanie nad jeziorem Staw było bardzo owocne. Cieszymy się, że nasza inicjatywa zdobywa coraz większą popularność – tym razem obecnych było około 40 osób. Były rodziny z dziećmi, a nawet goście, którzy przyjechali specjalnie na spotkanie z Warszawy. Zarybiliśmy zbiornik kroczkiem lina (30 kg) oraz kroczkiem karasia (50 kg), co było uzupełnieniem majowego zarybienia narybkiem letnim sandacza (20 tysięcy sztuk).

Po wypuszczeniu ryb oraz poczęstunku przeszliśmy do najważniejszej części spotkania, czyli wymiany informacji.Nawiązało się wiele ciekawych rozmów na co liczyliśmy. Poniżej znajdziecie tematy, które dyskutowaliśmy i będą one również poddane analizie i dyskusji w trakcie najbliższego spotkania Zarządu i ichtiologów:

  • Ochrona tarła sandacza do 15 czerwca. Padła propozycja aby wyłączyć jeziora sandaczowe (w tym największe Omulew) z połowów z łodzi do 15 czerwca w celu ochrony naturalnego tarła (sandacz pilnujący gniazd jest agresywny i łatwy do złowienia),
  • Zwiększenie kontroli straży rybackiej. Nasza jednostka działa na terenie dość prężnie, wspierana jest posterunkami z Olsztyna, Nowego Miasta Lubawskiego i Pasymia. Teren jest jednak dość rozległy. Ważne jest abyśmy czasem potrafili się kontrolować nawzajem (np. jeśli chodzi o przestrzeganie limitów). Ważne jest także aby przypadki kłusownictwa niezwłocznie zgłaszać do Straży Rybackiej (numer podany na każdym zezwoleniu).
  • Łowiska specjalne tylko dla wędkarzy. Ich funkcjonowanie miałoby polegać na wyłączeniu z eksploatacji rybackiej oraz dodatkowych zarybieniach wybranymi gatunkami, atrakcyjnymi wędkarsko. Padły propozycje jezior Staw, Jemiołowskie, Święte.
  • Zarybienie jeziora Maróz trocią jeziorową która w niewielkich ilościach występowała już w tym zbiorniku, oraz kompleksu Marózka-Święte gatunkami reofilnymi (np. boleń, kleń, jaź, certa) w celu wykorzystania charakteru wód i urozmaicenia łowiska.
  • Wprowadzenie zakazu połowu na przynęty naturalne na rzece Marózce – zasady łowiska górskiego w ramach zarybień pstrągiem potokowym (na przynęty naturalne łowione są ryby często niewymiarowe).
  • Poziom presji rybackiej. Jest to chyba najczęściej poruszany temat w środowiskach, które wędkują na zbiornikach o gospodarce rybacko–wędkarskiej. My jako Gospodarstwo mamy stałą kontrolę nad intensywnością eksploatacji zasobów ryb, działania są racjonalne i zgodne z najwyższymi standardami. Po więcej szczegółów odsyłam do naszego raportu za rok 2013
  • Założenie klubu lub stowarzyszenia wędkarskiego przy GR Szwaderki. Działalność finansowana ze składek, wspólne zarybienia i kontrolowanie, dbanie o stan środowiska. Pomysł ciekawy, być może w przyszłości do realizacji.
  • Propozycje zmian w zezwoleniach. W tym m. in.: wprowadzenie jednego zezwolenia obejmującego połów w dzień i w nocy, zmiana cen. Wszystkie uwagi zostaną przeanalizowane do połowy listopada w trakcie prac nad regulaminem na 2015 rok.
  • Pogarszający się stan środowiska naturalnego. Niestety w niektórych zbiornikach na których prowadzimy gospodarkę postępuje eutrofizacja, okresowe znaczne braki tlenu w wodzie, zanikanie tarlisk, zaśmiecanie terenu. Z każdym przypadkiem dewastacji środowiska staramy się kategorycznie walczyć. Cieszy, że temat ten coraz częściej poruszany jest również przez wędkarzy. Musimy razem dbać (a czasem walczyć) o nasze wspólne dobro jakim są piękne jeziora i rzeki regionu.

W trakcie dyskusji na ten ostatni temat padła propozycja zorganizowania wspólnej akcji sprzątania nad naszymi jeziorami. Pomysł bardzo się nam spodobał i chcielibyśmy podjąć się organizacji takiego spotkania. Jest to pierwszy tego typu pomysł, zapewne warty zrealizowania – wszyscy korzystamy z dobra natury i ma ono dla nas dużą wartość. Prace tego rodzaju z pewnością przyczynią się również do integracji tworzonej przez nas społeczności związanej z rybactwem i wędkarstwem. Szczegóły „sprzątania” podamy niebawem.

Poruszonych kwestii o tematyce rybackiej i wędkarskiej było dużo więcej, a wartości merytorycznej spotkania nie sposób opisać dlatego zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych akcjach. Spotkania podczas wspólnych zarybień pozwalają na lepszą komunikację i zrozumienie. Wszystkie informacje podawane przez wędkarzy są dla nas szczególnie cenne. Mamy na uwadze to, że tylko współpracując i wymieniając się informacjami nawzajem osiągniemy wspólny sukces jakim są rybne i czyste jeziora. Cieszymy się, że w trakcie dyskusji udało się podtrzymać dobrą atmosferę, która sprzyjała formowaniu konstruktywnych uwag i argumentów. Wszystkie z nich zostaną poddane analizie w gronie Zarządu oraz naszych ichtiologów i jeśli zostaną zaakceptowane będą niezwłocznie wdrażane wraz z regulaminem na kolejny rok.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Kategoria: Relacje Tagi: wędkarstwo, zarybienie