2 sierpnia 2023

5950 sztuk węgorzy wpuściliśmy do 9 jezior

wegorz-zarybienie2-2022

Zgodnie z harmonogramem, w czerwcu 2023 r. zarybiliśmy jeziora narybkiem podchowanym węgorza. Do okolicznych jezior trafiło 140 kg węgorza, czyli prawie 6000 sztuk. Pojedyncza ryba ważyła ok. 20 g i mierzyła 20 cm.

Przeczytaj skąd pochodzi narybek węgorza!

Aby węgorz mógł przystąpić do tarła, musi odbyć bardzo długą wędrówkę. Dorosłe osobniki najpierw wędrują rzekami do morza Bałtyckiego, a potem przemieszają się do odległego morza Sargassowego.

Dwa lata po tarle małe węgorze (węgorz szklisty) niesione prądami oceanicznymi docierają do wybrzeży Europy. Narybek węgorza szklistego jest tam odławiany i trafia do gospodarstw specjalizujących się w podchowie tego gatunku. Cykl podchowowy węgorza zaczyna się na początku roku, a kończy się w czerwcu. W tym czasie ryba osiąga wielkość 10-20 gr.

Dlaczego węgorz jest odławiany, kiedy dotrze do Europy? 

Węgorz jest odławiany u wybrzeży Europy, ponieważ jest mu bardzo trudno dotrzeć dalej do zbiorników słodkowodnych, zwłaszcza gdy nie mają one połączenia z dużymi rzekami i morzem. Ponadto w związku z rozwojem cywilizacji węgorze napotykają w swej wędrówce na coraz liczniejsze przeszkody – np. tamy, czy elektrownie wodne. 

Dlatego tak ważne są podchowy i zarybienia węgorzem.

W Gospodarstwie Rybackim Szwaderki przeprowadzamy je każdego roku. Materiał zarybieniowy kupujemy od gospodarstw, które specjalizują się w podchowie węgorza. W ciągu 10-lecia (od 2013 r.) zainwestowaliśmy na zakup narybku węgorza kwotę ponad 0,5 miliona złW naszych wodach węgorz występuje dzięki stałej gospodarce rybackiej.

Od momentu zarybienia 20-gramowym węgorzem, gatunek ten potrzebuje 6-8 lat, aby dorosnąć do ryby powyżej wymiaru ochronnego.

Węgorz - wyzwanie dla akwakultury. 

Największym wyzwaniem współczesnej akwakultury jest opracowanie metody rozrodu kontrolowanego węgorza, gdyż stan ekologiczny środowiska oraz liczne zapory na rzekach powodują, że naturalna populacja węgorza europejskiego z roku na rok jest coraz mniejsza.

Z tego też wynika wysoka cena tego gatunku, który obok sielawy jest rozpoznawalnym produktem Warmii i Mazur. Węgorz jest bardzo cenną rybą zarówno wędkarsko, jak i kulinarnie.

Zarybienia węgorzem w 2023 r. w liczbach:

Jezioro Łańskie – 35 kg (1750 szt.)

Pluszne – 35 kg (1750 szt.)

Mielno – 10 kg (500 szt.)

Maróz – 20 kg (1000 szt.)

Kiernoz Wielki – 5 kg (250 szt.)

Kownatki – 10 kg (200 szt.)

Gim – 5 kg (100 szt.)

Omulew – 10 kg (200 szt.)

Dłużek – 10 kg (200 szt.)

Razem: 140 kg (5950 szt.) narybku

 

Zobacz zdjęcia z tegorocznych zarybień węgorzem: 

Kategoria: Zarybienia Tagi: węgorz, zarybienie