30 kwietnia 2023

Wiosenne zarybienia sieją, sielawą i pstrągiem

pstrag-potokowy-3

Ponad 30 milionów sztuk sielawy i siei wpuściliśmy wiosną do jezior sielawowych: Pluszne, Łańskie, Maróz, Mielno, Dłużek, Gim i innych mniejszych np. Gąsiorowo, Omin, Borówko.

Gatunki te zostaną odłowione za 3 lub 4 lata przez rybaków i trafią do sklepów, restauracji, smażalni w Swaderkach i okolicy.

Do rzek: Łyny, Marózki, Witramówki wpuściliśmy razem 10 tys. szt. małych pstrągów, które za 4 lata będą mogli złowić wędkarze.

Każdego roku w okresie wiosennym Gospodarstwo Rybackie Szwaderki zarybia jeziora i rzeki szlachetnymi gatunkami: sielawą, sieją, pstrągiem potokowym i innymi.

Skąd biorą się małe ryby wpuszczane do jezior i rzek?

Wylęgi oraz narybki wychowaliśmy w wylęgarni oraz podchowalni Gospodarstwa.

W listopadzie i w grudniu ichtiolodzy pobrali ikrę sielawy, siei i pstrąga od ryb gotowych do tarła. Przez okres całej zimy ikra była inkubowana i starannie pielęgnowana, aż do momentu wylęgania się ryb.

Pstrągi potokowe wylęgły się w lutym. Do kwietnia były podchowywane w specjalnych basenach, gdzie uzyskały większe rozmiary i zwiększyły odporność. Natomiast sielawa i sieja zostały wypuszczone do jezior po okresie adaptacji i resorbcji woreczka żółtkowego.

Dlaczego zarybianie jezior i rzek jest ważne?

Ryby mają dużą naturalną płodność, ale po rozrodzie naturalnym przeżywa tylko niewielka ich część. Narażone są na drapieżnictwo ze strony większych ryb, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie wód.

Opisane zabiegi wylęgarnicze, które prowadzimy pozwalają wielokrotnie zwiększyć odsetek przeżywalności małych ryb w warunkach naturalnych.

Zarybienia planowane latem i jesienią.

W maju odbędzie się zarybienie jezior wylęgiem szczupaka.

W czerwcu - narybkiem letnim sandacza i narybkiem podchowanym węgorza.

W okresie jesiennym odbywają się głównie zarybienia linem oraz tymi samymi gatunkami co wiosną, dochowanymi do jeszcze większych rozmiarów.

 

Fotorelacja z wylęgarni oraz zarybień:

Kategoria: Aktualności, Zarybienia Tagi: pstrąg, sieja, sielawa, zarybienie