30 grudnia 2015

Podsumowanie zarybień 2015

zarybienia-2015-szwaderki

Niedawno zakończyliśmy jesienne zarybienia jezior linem (kroczek), karasiem (kroczek) i sandaczem (narybek jesienny). Zarybienia znacznie rozciągnęły się w czasie – pierwsze miały miejsce na początku października, a ostatnie aż na początku grudnia. Było to związane z nakładem prac jakich wymaga podchowanie w/w gatunków ryb w stawach ziemnych gospodarstwa oraz samo zarybianie. W celu zwiększenia ilości, materiał zarybieniowy był także kupowany z innych gospodarstw.

Jesienne akcje objęły 54 jeziora, łącznie wprowadziliśmy do nich ponad 50 tysięcy sztuk podchowanego lina, karasia i sandacza. Do naszych kilku sandaczowych jezior zarybianych kilka miesięcy temu narybkiem letnim sandacza, wprowadziliśmy jesienią 235 kg podchowanego (ok 60-gramowego) narybku. Zdecydowana większość trafiła do jez. Omulew. Szacujemy że przeżywalność narybku jesiennego sandacza wyniesie ok 35%. Wartość zarybień jesiennych wyniosła ponad 30 tys. zł.

Podsumowując cały rok 2015 do naszych wód zostało wpuszczonych ponad 16 milionów sztuk ryb. Zarybialiśmy sielawą, sieją, szczupakiem, sandaczem, linem, karasiem, węgorzem i pstrągiem. Największe zarybienia miały miejsce na jeziorach: Łańskie, Pluszne, Mielno, Maróz, Omulew, Dłużek, Gim i Kownatki. O poprzednich zarybieniach można przeczytać we wcześniejszych relacjach na naszej stronie.

Przy tej okazji warto wspomnieć też o kolejnej, już V Szwaderkowej Wspólnej Akcji Zarybieniowej która odbyła się 07.11.2015 r.

Spotkaliśmy się ponownie nad jeziorem Omulew. Do wody wypuszczone zostały narybek sandacza (60kg), kroczek karasia pospolitego (40kg) oraz kroczek lina (30kg). Poza samym wypuszczeniem małych ryb do jeziora spotkanie jak zawsze było dobrą okazją do rozmowy oraz wymiany informacji dotyczących naszych łowisk. Poza wieloma luźnymi tematami rozmów sprawy które poruszyliśmy to m.in.:

  • Stan pogłowia oraz poziom zarybień na naszych łowiskach (powyżej i w poprzednich wpisach informujemy Was o prowadzonych zarybieniach).
  • Poziom cen zezwoleń – zwłaszcza nocnych. W pewnym sensie wynik tej rozmowy znajduje odzwierciedlenie w nowym regulaminie – ceny zezwoleń nocnych zostały skorygowane i nieco obniżone.
  • Możliwość wędkowania z łodzi w listopadzie i grudniu. Ta sprawa również znajduje odzwierciedlenie w regulaminie 2016 – okresy wędkowania z łodzi zostały wydłużone na sporej ilości jezior.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć z naszych zarybień oraz jesiennego spotkania.

Kategoria: Relacje Tagi: wędkarstwo, zarybienie