12 września 2015

Zapraszamy nad jezioro Kownatki. Spotkanie w szczytnym celu!

sprzatanie-kownatki

Tym razem chciałbym zaprosić Państwa na wspólną akcję… sprzątania! Tak, tak wspólne zarybienie wypadnie zapewne dopiero w przyszłym miesiącu.

W związku z zawiązaniem się w okolicach Szkotowa i Kownatek pewnej grupy znajomych, którzy w trosce o środowisko posprzątali już okolice jeziora Szkotowo (poniżej więcej szczegółów), postanowiliśmy tym razem połączyć siły i uporządkować brzegi jeziora Kownatki. Podczas Szwaderkowych Wspólnych Akcji Zarybieniowych padały już propozycje od Was, aby podobną akcję zorganizować, nadarzyła się więc doskonała okazja, żeby słowa zamienić w czyny.

Akcję planujemy zorganizować w sobotę 19. września. Punkt spotkania to rybaczówka w Kownatkach.

Jak dojechać: link do mapy.

Sprzątanie zacznie się o godzinie 10. i potrwa około 3 do 4 godzin.Gwarantujemy worki na śmieci oraz rękawiczki. W razie potrzeby proszę o zabranie innych dodatkowych „sprzętów”. Po całej akcji zapraszam na spotkanie przy naszej rybaczowce w Kownatkach. W planie jest ognisko i drobny poczęstunek. Będzie to jak zawsze dobra okazja żeby porozmawiać o naszym regionie w aspekcie rybackim i wędkarskim, ale nie tylko.

Serdecznie zapraszamy, bo to kolejna okazja do spotkania, a idea szczytna! Zadbajmy wspólnie o to by przyjemniej spędzać czas nad jeziorami.

WAŻNE!
Abyśmy byli odpowiednio przygotowani proszę o potwierdzenie chęci przybycia mailowo: kontakt@szwaderki.pl.

Oto kilka słów od pomysłodawcy, Pana Łukasza Krzysztyniaka:

Dnia 27-28.08.2015 w Miejscowości Szkotowo odbyła się akcja mająca na celu zebranie jak największej ilości śmieci zalegających na dzikich plażach nad jeziorem Szkotowskim. Brało w niej udział kilka młodych osób z miejscowości
Szkotowo (Łukasz Amenda, Kamil Piórkowski, Paweł Pogorzelski, Sebastian Kusik, Łukasz Krzysztyniak). 

Podczas pierwszego dwudniowego zbierania śmieci udało się ich zgromadzić około 1 tony! A to zaledwie 500 metrów brzegu i skarpy otaczającej jezioro Szkotowskie od strony wschodniej. Akcja odbędzie się jeszcze kilkukrotnie, aż do skutku czyli całkowitego okrążenia jeziora i wyzbierania śmieci zalegających na jej stałych brzegach oraz nowych po fali ostatnich upałów.

Cała akcja ma na celu przede wszystkim zadbanie o środowisko w najbliższym otoczeniu i pokazanie, że wystarczą chęci i trochę czasu. Po drugie: zwrócenia uwagi na problem jakim jest niski stopień społecznej świadomości w zakresie ochrony środowiska. Po trzecie: skierowanie uwagi na bezpieczeństwo nad zbiornikami wodnymi, głównie chodzi tutaj o problem pobitych butelek w dnie oraz innych elementów mogących trwale okaleczyć. Po czwarte: apel do przyszłorocznych turystów o to, aby jako goście przebywający i korzystający z uroków natury pozostawili ją przynajmniej taka jaką zastali i aby za rok mogli wypoczywać nad wodą w pobliżu lasu, a nie ścieków i wysypiska śmieci.

W najbliższym czasie mamy w planie zorganizować razem z Gospodarstwem Rybackim Szwaderki kolejną, ale już większą akcję, która odbędzie się 19.09.2015 roku. Będzie to finał sprzątania naszych okolic połączony z Dniem Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Potraktujemy to również jako przygotowanie do Światowego Dnia Turystyki 27.09.2015 i promocji tras turystycznych promujących czynny wypoczynek w naszej pięknej krainie. Tego dnia obędzie z uroczysta msza prowadzona przez Arcybiskupa z okazji 50 lecia odbudowania kościoła w Turowie, co ciekawe również zainicjowanej przez mieszkańców Szkotowa. Przez wieki polskim rodom możnych i ludności wiejskiej zależało na bogactwie przyrodniczym i kulturowym naszej okolicy. Będziemy o tym wszystkim przypominać.

Jako pomysłodawcy chcielibyśmy zaprosić chętnych do udziału zarówno do pomocy podczas sprzątania jak i do udziału w naszych szlakach pieszych, rowerowych, kajakowych, surviwalowych, które chcemy zainaugurować w dniach 26-27 września w ramach nowego projektu wiosek tematycznych Kraina Pogody Ducha.

O akcji w internecie możecie przeczytać tu: kliknij.

Kategoria: Aktualności Tagi: Kownatki, spotkanie