26 czerwca 2015

Wiosenne zarybienia 2015 i zaproszenie na spotkanie

zarybienie-pstragiem-2015-szwaderki

Tej wiosny przeprowadziliśmy już zarybienia sieją, sielawą, szczupakiem, sandaczem i pstrągiem. Dwa pierwsze gatunki wymagają dużych, czystych i głębokich jezior, dlatego zarybione zostały Pluszne, Łańskie, Maróz, Kownatki, Dłużek, Gim i Gąsiorowo. Łącznie do wód wpuściliśmy niecałe 14 mln sztuk wylęgu z rodziny koregonidów (czyli w naszym przypadku siei i sielawy).

Ponadto zarybiliśmy szczupakiem (ponad 2 mln sztuk wylęgu) wszystkie ww. jeziora, a także szereg innych, wśród nich m.in. Kiernoz Wielki, Święte i Zawady.

Do jezior o nieco niższej przejrzystości wody wpuszczony został sandacz – około 70 tys. szt. narybku letniego (czyli ryby już podchowanej). Ten gatunek nie lubi wody czystej i przejrzystej. Były to m.in. Omulew, Jemiołowo, Niskie, Wysokie, Staw.

Ostatnio, 23 czerwca miało miejsce zarybienie narybkiem letnim pstrąga potokowego jednej z rzek naszego gospodarstwa. Około 2 miesiące temu kupiliśmy wylęg tego gatunku i podchowywaliśmy do momentu zarybienia. Mimo trudności związanych z podchowem „potoczaka”, zależy nam na corocznej praktyce owocującej zarybieniami materiałem o zwiększonej przeżywalności. Kilka dzierżawionych odcinków rzek ma odpowiednie warunki do bytowania pstrąga potokowego staramy się więc wykorzystać to i utrzymywać jego populację. Jest to cenne urozmaicenie ichtiofauny naszego regionu. Do rzeki Marózki na odcinku między jeziorami Pawlik i Święte trafiło zatem 500 sztuk narybku. Ryby były rozprowadzane na około 0,5-kilometrowym odcinku rzeki. Po 3 latach życia w czystych wodach Marózki powinny być już nie lada gratką dla wędkarzy.

Na koniec wstępne zaproszenie na spotkanie, czyli IV Szwaderkową Wspólną Akcję Zarybieniową.
Spotkanie planujemy zorganizować 05.07.2015 ok. godz. 11:00 nad jeziorem Plusznym. O szczegółach jeszcze będziemy informowali. Jak zawsze możecie liczyć na poczęstunek, merytoryczną dyskusję oraz wymianę doświadczeń.

Nasze spotkania zyskują coraz większą popularność, na ostatnim było ok. 40 osób. Zobaczcie jak było ostatnio. Prosimy zatem o wstępne potwierdzenie przyjazdu na adres mailowy kontakt@szwaderki.pl abyśmy byli odpowiednio przygotowani.

Uaktualnienie 30.06.2015:
Znamy już szczegóły naszego spotkania. IV Szwaderkowa Wspólna Akcja Zarybieniowa odbędzie się w najbliższą niedzielę 05.07.2015 od godz. 11:00 nad jeziorem Plusznym przy Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym KORMORAN w Mierkach. Mapka dojazdu znajduje się na stronie ośrodka: http://www.kormoranmierki.pl/kontakt.html 

Zapraszamy.

Kategoria: Aktualności, Relacje Tagi: impreza, zarybienie