5 lipca 2023

95 tys. sztuk narybku sandacza wpuściliśmy do 8 jezior

sandacz-narybek-letni3-2023

95 tys. narybku letniego sandacza wpuściliśmy w czerwcu do 8 okolicznych jezior.  Narybek miał wielkość 2-3 cm. Wyhodowaliśmy go samodzielnie na stawach ziemnych Gospodarstwa.

Przeczytaj, jak to robimy!   

Skąd się biorą małe sandacze wypuszczane przez nas do jezior?

Gospodarstwo posiada własne stado tarlaków sandacza, które przebywa w specjalnie przygotowanych stawach i jest dokarmiane drobną rybą typu płoć, mały leszcz, krąp.

Kiedy zbliża się moment rozrodu sandacza, tarlaki są przenoszone na większe stawy, w których wcześniej przygotowujemy tzw. krześliska. Krześliska to specjalne miejsca o twardym, żwirowo-piaskowym i kamienistym podłożu. W nich odbywa się tarło - samice składają ikrę, którą samiec zapładnia. 

Czy wiesz, że…?

W przypadku sandaczy to samiec pilnuje gniazda z ikrą. Dzięki temu w naturalnych warunkach inne gatunki nie wyżerowują złożonej ikry, z której wkrótce wylęgną się małe rybki. 

Dodatkowo, kiedy samiec porusza płetwami, powoduje wymianę wody nad gniazdem. W ten sposób pielęgnuje złożoną ikrę – zapobiega gromadzeniu się na niej osadów z jeziora.

Kiedy małe sandaczyki wylęgną się z ikry, pozostają w stawach 6-8 tygodni

Tam żywią się występującym w stawach planktonem. Aż dorosną do wielkości narybku letniego i będą mieć 2-3 cm długości.

Jak potem małe sandacze trafiają ze stawu do jezior?

Aby odłowić narybek letni sandacza, bardzo powoli spuszczamy wodę ze stawu. Wraz z nimi odławiane są dorosłe okazy. Te wracają do stawu, w którym żyją, a 2-3 cm sandaczyki wypuszczamy do wytypowanych jezior.

Aby sandacz mógł być łowiony przez wędkarzy musi osiągnąć wymiar min. 50 cm.

Jednym z jezior sandaczowych docenianych przez wędkarzy z całej Polski jest j. Omulew. Gospodarstwo zarybia je od kilkudziesięciu lat.

Sandacz a wędkowanie

Nasz regulamin wędkowania dopuszcza zabranie podczas wędkowania 1 sandacza na dzień (o wymiarze min. 50 cm). Zachęcamy do tego - zamiast połowu dużej ilości sandacza i wypuszczania go do jeziora.   

Dlaczego to ważne?

Sandacz jest rybą zamknięto-pęcherzową. Wyciągnięcie jej z głębokości powyżej 7-10 m w trakcie wędkowania, może skutkować uszkodzeniem pęcherza pławnego i niezdolnością do ponownego zanurzenia się złowionej ryby.

Dlatego wypuszczony sandacz zazwyczaj ginie, spada na dno,  rozkłada się, zużywa tlen i w efekcie powoduje zanieczyszczenie jeziora.

Dbajmy razem o nasze niepowtarzalne rzeki i jeziora!

Zarybienie narybkiem letnim sandacza w 2023 r. w liczbach:

  1. Jezioro Sarąg Wielki - 5 tys. szt.
  2. Jezioro Lubiańskie - 6 tys.
  3. Jezioro Luteckie - 6 tys.
  4. Jezioro Niskie - 5 tys.
  5. Jezioro Wysokie - 5 tys.
  6. Jezioro Staw - 5 tys.
  7. Jezioro Omulew - 55 tys.
  8. Jezioro Jemiołowo - 8 tys.

Razem: 95 tys. sztuk narybku.

Kategoria: Zarybienia Tagi: sandacz, zarybienie