Gospodarka rybacko-wędkarska

Gospodarka rybacko-wędkarska w SzwaderkachCzym jest gospodarka rybacko–wędkarska?

Na wszystkich naszych jeziorach prowadzimy tzw. gospodarkę rybacko–wędkarską. Gospodarka ta polega na wspólnym korzystaniu przez rybaków i wędkarzy z dobra, które dają nam jeziora. Jest to model gospodarki rybackiej najczęściej występujący w naszym kraju (prowadzi go również wiele okręgów PZW). Aby dokładnie zrozumieć na czym owa gospodarka polega i jakie występują w niej zależności, zachęcamy do przeczytania poniższych informacji.

Rola rybaków

Rybacy w ramach gospodarki zobowiązani są do prowadzenia regularnych zarybień i odłowów zgodnie z operatami rybackimi. Do obsługi jezior o powierzchni 5,5 tys. ha jest zatrudnionych 8 rybaków zawodowych, którzy zajmują się połowami i zagospodarowaniem ekosystemów wodnych poprzez zarybienia, zakładanie krześlisk (podłoża do składania ikry), połów tarlaków do produkcji materiału zarybieniowego.

Odłowy profesjonalne są prowadzone w sposób selektywny przy wykorzystaniu sprzętu o odpowiedniej wielkości oka, np. do odłowu sielawy stosuje się sieci o oku od 22 do 30mm, a do odłowu leszcza od 80 do 100 mm itd. Sprzęt ciągniony (tzn. niewody) są stosowane sporadycznie, w okresie jesienno–zimowym, przeważnie w celu odłowu nadmiernej ilości gatunków karpiowatych (głównie leszcza i płoci) oraz dobrej jakości tarlaków przeznaczonych do dalszego rozrodu, a także szacowania wielkości stad poszczególnych gatunków ryb.

Ważną informacją dla wędkarzy jest to, że nie stosujemy do połowów agregatów prądotwórczych mimo, że zgodnie z przepisami taka metoda jest dozwolona. Podchodzimy z dużą troską do stanu ichtiofauny w naszych jeziorach i taka metoda połowu w Szwaderkach nie jest stosowana od ponad 30 lat – jesteśmy przekonani, że z pożytkiem dla rybaków i wędkarzy. Do połowów stosujemy czasem urządzenia mechaniczne, które ułatwiają pracę oraz poprawiają jej bezpieczeństwo – niekiedy mylnie uważane są one za agregaty prądotwórcze.

W Szwaderkach posiadamy własną wylęgarnię i podchowalnię, w których inkubuje się i podchowuje materiał zarybieniowy w celu zagospodarowania jezior i rzek. Gatunki, które są u nas hodowane to m.in. szczupak, sandacz, sieja, sielawa, boleń, pstrąg potokowy, a także lin, karaś oraz węgorz. Ryby te są wypuszczane do jezior w formie wylęgu lub są podchowywane w stawach ziemnych, betonowych i sadzach, aby kolejno trafić do jezior. Nieco inaczej wygląda metoda zarybiania węgorzem, którego sprowadzamy z Europy zachodniej. Transport węgorza wysyłany jest drogą lotniczą z wybrzeża Atlantyku. Otrzymujemy go w formie narybku żerującego. Narybek ten po krótkiej aklimatyzacji trafia bezpośrednio do naszych jezior.

Rola wędkarzy

Wędkarze stanowią bardzo ważny filar gospodarki na jeziorach i rzekach. Jesteście Państwo grupą bardzo liczną i aktywnie uczestniczącą w gospodarowaniu. Mamy świadomość, że spędzacie Państwo dużo czasu nad naszymi akwenami, przez co stanowicie istną skarbnicę wiedzy na temat stanu ekosystemu jeziorowego czy występujących w nim zagrożeń. To Państwo najczęściej widzicie nad wodami kłusowników czy wypadki skażenia i zanieczyszczenia wód. Stąd bardzo istotną kwestią jest udzielanie nam informacji i sugestii, abyśmy wspólnie troszczyli się o dobro wszystkich akwenów i mogli spełniać Państwa oczekiwania. Zachęcamy do kontaktu.

Istotnym ze strony wędkarzy jest również wykonywanie połowów zgodnie z obowiązującym Regulaminem. Respektowanie limitów połowów, utrzymanie porządku na stanowisku czy nie stosowanie nadmiernych ilości karmy, systematycznie prowadzi do polepszenia łowisk. Wierzymy w to, że jesteście Państwo w stanie wzajemnie się mobilizować do przestrzegania – równych przecież dla wszystkich – zasad.

Rola Straży Rybackiej

Do ochrony ekosystemów jeziorowych jest powołana Straż Rybacka, która w Szwaderkach ma swój posterunek. Straż zajmuje się głównie zwalczaniem kłusownictwa, które jest groźnym zjawiskiem, nie pozwalającym na prowadzenie optymalnej gospodarki rybacko–wędkarskiej. Ponadto Straż Rybacka prowadzi szeroko pojęty monitoring środowiska, edukację ekologiczną oraz kontrolę wędkujących.

Istota gospodarki rybacko–wędkarskiej

Główną istotą gospodarki rybacko–wędkarskiej jest zatem współpraca. Współpraca, polegająca na wzajemnym zrozumieniu, wymianie doświadczeń i informacji. Z naszej strony zachęcamy wszystkich wędkarzy do zapisania się na nasz newsletter, przez który informujemy o stanie wód, akcjach zarybieniowych, prowadzonych odłowach i innych kwestiach istotnych dla wędkarzy. Z drugiej strony mamy wielką nadzieję, że podzielicie się Państwo z nami swoją wiedzą „z terenu”, spostrzeżeniami i sugestiami, dzięki którym będziemy lepiej w stanie spełniać Państwa oczekiwania. Celem jest utrzymanie dobrostanu, wielu czystych i rybnych jezior na których nie występuje kłusownictwo. Możemy to osiągnąć poprzez wiedzę, wzajemne zrozumienie i respektowanie potrzeb każdej z grup użytkowników naszych wód.

Wspólne akcje zarybieniowe

Serdecznie zapraszamy do przeprowadzania wspólnych akcji zarybieniowych m.in. szczupakiem, węgorzem, sieją, linem. W celu otrzymania zaproszenia na to wydarzenie prosimy o zapisanie się na nasz newsletter. Taka forma kooperacji jest zawsze mile widziana, bo wtedy wspólnie wiemy co mamy w naszych wodach i możemy spotkać się i porozmawiać osobiście, a nie tylko „w sieci”.